MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy znikną ograniczenia prędkości z autostradowej obwodnicy Częstochowy? Budowa tego odcinka A1 dobiega końca

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Cztery nowe MOP-y są już gotowe przy autostradzie A1. GDDKiA będzie teraz szukała dzierżawców dla dwóch z nich.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Cztery nowe MOP-y są już gotowe przy autostradzie A1. GDDKiA będzie teraz szukała dzierżawców dla dwóch z nich.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Na autostradowej obwodnicy Częstochowy zniknie w końcu ograniczenie prędkości do 100 km/h. Autostradą w tym miejscu pojedziemy nawet 140 km/h. Gotowe są już cztery MOP-y, przy tej trasie. A to oznacza, że wreszcie zakończy się budowa jednego najbardziej znanych odcinków A1, który po wyrzuconej z budowy włoskim konsorcjum, kończyło kilka innych firm.

Nowe MOP-y przy A1 już do dyspozycji kierowców

Od 28 lutego kierowcy mogą korzystać z czterech Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) - Gorzelanka Wschód i Zachód oraz Wierzchowisko Wschód i Zachód przy autostradzie A1. Jak podaje generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, udostępnienie kierowcom MOP-ów oznacza również spełnienie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać autostrady.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

To stąd wyrzucili Włochów

A to z kolei oznacza, że kończy się wreszcie budowa tzw. autostradowej obwodnicy Częstochowy, lub odcinka F autostrady A1. Odcinek F, był chyba jednym z najbardziej znanych, bo to właśnie z niego w 2019 roku GDDKiA wyrzucił budujące go konsorcjum włoskich firm z Salini Impregilo na czele. Włoska firma nie realizowała założonego harmonogramu robót, na budowie pracowało niewielu ludzi i zbyt mało, jak na oczekiwania inwestora sprzętu. Na dodatek okazało się, że firma zalega z należnościami dla podwykonawców. Wiosną 2019 roku za dokończenie rozpoczętego kontraktu, zażądała do GDDKiA dodatkowych pieniędzy. Wtedy Włochów wyrzucono z budowy, a dokończeniem kontraktu zajmowało się wiele różnych firm.

"Zakręt idiotów" na obwodnicy Bielska-Białej jest bardzo ostry. Obowiązuje tam ograniczenie prędkości, są ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Gdy powstanie tu węzeł łączący S1i S52, miejsce straci swą złą sławę. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa części drogi ekspresowej S1 sprawi, że zniknie „zakrę...

Będzie można jeździć tu z prędkością autostradową

Generalnie jezdnia była już gotowa w 2020 roku, ale wciąż trwało wiele prac wykończeniowych. W tym budowa czterech miejsc obsługi podróżnych - Gorzelanka Wschód i Zachód oraz Wierzchowisko Wschód i Zachód. Dlatego wciąż na tej trasie obowiązywało ograniczenie prędkości do 100 km/h.
Marek Prusak z katowickiego oddziału GDDKiA zapowiada, że niebawem także i to ograniczenie zniknie.

- Konieczne jest jeszcze sprawienie, by projekt organizacji ruchu na całym odcinku był spójny. Znikną znaki ograniczające prędkość na tym odcinku autostrady A1 – mówi rzecznik GDDKiA w Katowicach.

Na razie wszystkie MOP-y są w najniższej kategorii, ale to się zmieni

Wybudowane właśnie MOP-y na razie mają wszystkie kategorię I, czyli najniższą, ale finalnie dwa z nich, czyli MOP Wierzchowisko Wschód i Zachód będą miały kategorie II i III.

Miejsce Obsługi Podróżnych Wierzchowisko Zachód będzie miało najwyższą III kategorię, czyli będzie spełniało funkcje wypoczynkowe i usługowe wraz z zapleczem noclegowym. Oprócz infrastruktury typowej dla obiektów kategorii I MOP zostanie wyposażony w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe i obiekty noclegowe.
MOP Wierzchowisko Wschód docelowo powstanie w II kategorii i będzie oferowało funkcje wypoczynkowo-usługowe. Oznacza to, że oprócz infrastruktury przewidzianej dla MOP kategorii I, będzie również wyposażone w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów oraz obiekty gastronomiczno-handlowe

Będzie przetarg na dzierżawców MOP-ów

Żeby jednak MOP-y mogły mieć wyższą kategorię, by stanęły na nich stacje benzynowe czy sklepy GDDKiA misi ogłosić przetargi na dzierżawców tych miejsc.

- Aktualnie trwa przygotowywanie dokumentacji przetargowej w celu wyłonienia przyszłych dzierżawców – mówi Marek Prusak.

MOP-y wybudowało za 71,13 mln konsorcjum firm Bitum z siedzibą w Lipiach Śląskich oraz Drog-Bud z Lubojenki. Całość inwestycji, zgodnie z aneksami terminowymi, zostanie zrealizowana do czerwca 2022 r.
Do wykonania pozostało jeszcze dokończenie budowy Obwodu Utrzymania Autostrady Lgota wraz z infrastrukturą towarzyszącą, drogami dojazdowymi i urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz uzyskanie decyzji zezwalających na użytkowanie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera