MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Śpiewak nie żyje. Znany historyk i socjolog zmarł w wieku 71 lat. Za życia uhonorowano go m.in. nagrodą im. księdza Tischnera

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Paweł Śpiewak dbał o to, aby pamięć o polskich Żydach była pielęgnowana. Profesor zmarł w wieku 71 lat.
Paweł Śpiewak dbał o to, aby pamięć o polskich Żydach była pielęgnowana. Profesor zmarł w wieku 71 lat. PAP/Tomasz Gzell
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany historyk i socjolog zmarł w wieku 71 lat, o czym poinformował Polską Agencję Prasową jego syn, Jan Śpiewak. Wśród jego zasług znaleźć można przede wszystkim intensywne i wieloletnie badania polityczne, socjologiczne i filozoficzne. Za życia został nagrodzony m.in. nagrodą im. księdza Józefa Tischnera.

Paweł Śpiewak nie żyje. Historyk i socjolog zmarł w wieku 71 lat

Na świat przyszedł w 1951 w rodzinie polsko-żydowskiej. Syn pisarki i poety od dzieciństwa miał dogodne warunki do tego, aby rozwijać się w kierunku humanistycznym. Paweł Śpiewak studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, aby koniec końców uzyskać tam tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych.

Większość swojego życia poświęcił badaniom w dziedzinach polityki, socjologii, filozofii i historii. W 2013 roku zdobył za całokształt twórczości nagrodę im. księdza Józefa Tischnera w kategorii pisarstwo religijne lub filozoficzne.

Paweł Śpiewak zmarł 30 marca w wieku 71 lat. O jego śmierci poinformował Polską Agencję Prasową syn profesora, aktywista miejski Jan Śpiewak.

Paweł Śpiewak nie żyje. Miał 71 lat
AFP PHOTO/Wojtek RADWANSKI/East News

Warto odnotować, że w latach 70. był współtwórcą działającego w podziemiu kwartalnika „Res Publica", a także sygnatariuszem apelu 64 naukowców, literatów i publicystów, którzy za czasów władzy komunistycznej chcieli podjąć dialog ze strajkującymi robotnikami.

Przez długi czas był dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego

Paweł Śpiewak w okresie 2011 - 2020 był dyrektorem znajdującego się w Warszawie Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Instytut, który powstał w 1947 roku ma nieprawdopodobne dokonania muzealnicze, wydawnicze, historyczne oraz wsparcie świata żydowskiego. Skarbem ŻIH-u są także zgromadzone tu bezcenne archiwa i dokumenty oraz olbrzymia kolekcja dzieł sztuki. Bogactwem placówki są również ludzie tu pracujący,

mówił profesor Śpiewak, kiedy odbierał nominację na stanowisko dyrektora instytutu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera