MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy jednym z najdłużej pracujących narodów w Unii Europejskiej. Chcieliby pracować krócej, na przykład cztery dni w tygodniu

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Polacy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Unii Europejskiej. Chcieliby pracować krócej, ponieważ docenili wartość zdrowia oraz czasu wolnego. Odpowiednia dawka odpoczynku oraz relaksu, a przede wszystkim snu sprawiają, że pracownicy łatwiej koncentrują się na powierzonych im obowiązkach, a ponadto – działają szybciej i sprawniej. Polacy przekonali się również, że oprócz życia zawodowego należy też poświęcić więcej uwagi sferze prywatnej. Dobre zdrowie oraz samopoczucie oznaczają wobec tego potrzebę wykonywania czynności, jakie temu sprzyjają. Krótszy czas pracy przyniesie zatem więcej możliwości, jeśli chodzi o prowadzenie zdrowego stylu życia. W związku z tym, perspektywa skróconego dnia czy tygodnia pracy lub wydłużenia urlopu stała się atrakcyjna dla 80 procent obywateli naszego kraju. Zobacz, ile godzin pracują obywatele innych państw.

Na podstawie danych, podsumowujących 2021 rok Eurostat podaje, że Polacy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Unii Europejskiej. Czas pandemii pokazał natomiast, jak ważne dla Polaków stało się zdrowie, a także czas wolny, przeznaczony na odpoczynek oraz życie rodzinne. Doceniono wpływ odpowiedniej ilości snu, relaksu, kontaktów towarzyskich oraz tak zwanej „chwili dla siebie”. Jak się bowiem okazało, wszystko to ma pozytywny wpływ na samopoczucie i koncentrację, co z kolei przekłada się na większą efektywność pracy. W związku z tym, Polacy chcieliby pracować krócej – nieważne czy mniej dni w tygodniu, czy też przez skróconą ilość godzin dziennie albo dzięki dodatkowym dniom wolnym w roku. Praca zdalna również dla wielu osób jest atrakcyjniejsza, bo chociażby pozwala zaoszczędzić czas, poświęcony na dojazd do pracy i z powrotem, a w odpowiednich domowych warunkach sprzyja efektywniejszemu wykonywaniu zadań.

Polacy chcą pracować krócej. Odpoczynek sprzyja większej efektywności pracy

W ostatnim czasie Polacy przekonali się, że zachowanie balansu pomiędzy życiem zawodowym a pracą, a także zdrowe i racjonalne podejście do podejmowanych zadań służbowych powodują skuteczniejsze rezultaty. Odpowiednia dawka odpoczynku oraz relaksu, a przede wszystkim snu sprawiają, że pracownicy łatwiej koncentrują się na powierzonych im obowiązkach, a ponadto – działają szybciej i sprawniej. Poświęcenie większej ilości czasu na pracę wcale nie oznacza, że uda się wykonać więcej zadań. Przemęczenie, brak snu oraz odpoczynku, a nieraz także dodatkowe godziny, poświęcone na przemieszczanie się do miejsca pracy i z powrotem mogą wywołać efekt przeciwny do zamierzonego, w związku z czym efektywność pracownika będzie spadać.

Jak wynika z danych Eurostatu, średni tygodniowy czas pracy w Polsce wyniósł w 2021 roku 39,7 godziny. Dłużej pracowali tylko Grecy – średnio 40,1 godziny oraz Rumuni – 39,8 godziny. Z kolei średnia dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej wyniosła mniej, bo 36,2 godziny pracy tygodniowo. Okazało się, że najkrócej, czyli poniżej 36 godzin tygodniowo pracują Szwedzi – 35,4 godziny, Irlandczycy – 35,8 godziny, Francuzi – 35,8 godziny oraz Luksemburczycy – 35,8 godziny. Statystyki te wskazują więc na to, że można pracować przez mniejszą liczbę godzin, wykazując się mimo tego dużą efektywnością. Taki czas pracy wielu Europejczyków oraz większa potrzeba skoncentrowania się na życiu prywatnym wzbudzają oczekiwania Polaków co do zawodowego skrócenia dnia albo tygodnia czy wyznaczenia dodatkowych dni wolnych w roku.

– W Polsce w porównaniu do krajów Unii Europejskiej pracujemy długo, choć warto pamiętać, że jeszcze nie tak dawno standardem była praca w soboty. To się zmieniło i wiele wskazuje na to, że czas pracy globalnie będzie się skracał. Konsekwencją może być właśnie czterodniowy tydzień pracy. W Polsce jest to jeszcze na razie perspektywa długoterminowa i na pewno nie obejmie ona całego rynku pracy. Widać jednak, że nasi pracownicy uważają tę ideę za atrakcyjną i chcą docelowo pracować mniej – twierdzi Krzysztof Inglot, ekspert do spraw rynku pracy, założyciel Personnel Service S.A.

Zdrowie i sprzyjający mu styl życia stały się priorytetem dla Polaków

Jak podaje Personnel Service S.A., firma wyspecjalizowana w rozwiązaniach HR, po dwóch latach pandemii priorytetem dla Polaków stało się zdrowie. Poza służącym temu odpowiednim stylem życia oraz podstawowymi zasadami, które pomagają zachować profilaktykę, coraz więcej osób zaczęło zwracać uwagę również na pakiety opieki medycznej, jakie chcieliby otrzymać od swoich pracodawców.

– Niemal co trzecia osoba (35 procent) przyznaje, że ze wszystkich dostępnych na rynku benefitów pracowniczych, najbardziej chciałaby otrzymać od pracodawcy rozbudowany pakiet opieki medycznej – wskazuje firma Personnel Service S.A.

Polacy uświadomili sobie, że kwestia zdrowia jest definitywnie związana z ilością odpoczynku, snu, aktywności fizycznej oraz odpowiednim odżywianiem. Pomijając już wpływ tych czynników na efektywność ludzkiej pracy, mieszkańcy naszego kraju przekonali się również, że oprócz życia zawodowego należy też poświęcić więcej uwagi sferze prywatnej. Dobre zdrowie i samopoczucie oznaczają wobec tego potrzebę wykonywania czynności, jakie temu sprzyjają. Krótszy czas pracy przyniesie zatem więcej możliwości, jeśli chodzi o praktykowanie zdrowego stylu życia. Pojawi się wówczas więcej czasu na przygotowanie wartościowego posiłku, uprawianie sportu, odpoczynek, sen czy budowanie relacji rodzinnych oraz towarzyskich, które są z kolei niezwykle ważne dla stanu psychicznego. Spędzanie czasu z bliską osobą okazało się w przypadku Polaków wartością bezcenną.

W związku z tym, perspektywa skróconego dnia czy tygodnia pracy lub wydłużenia urlopu stała się atrakcyjna dla 80 procent obywateli naszego kraju. Pracownikom najbardziej podoba się pomysł, związany z czterodniowym tygodniem pracy, za którym opowiada się 29 procent osób. Na drugim miejscu są dodatkowe dni wolne w roku, co popiera 28 procent pracowników. Natomiast 23 procent zatrudnionych zgodziłoby się na skrócenie dnia pracy o jedną godzinę dziennie.

Zobacz, ile godzin pracują obywatele innych państw.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera