MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska. Szpital Miejski wznawia porody rodzinne. Z powodu epidemii koronawirusa ojcowie będą ubrani w maski i fartuchy ochronne

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Porody rodzinne zostaną wznowione z zachowaniem procedur bezpieczeństwa. Ojciec będzie miał maskę i ochronny fartuch
Porody rodzinne zostaną wznowione z zachowaniem procedur bezpieczeństwa. Ojciec będzie miał maskę i ochronny fartuch Pixabay
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej ogłosił, że od 1 maja 2020 r. wznawia porody rodzinne. To bardzo dobra wiadomość dla przyszłych matek oraz ojców, którzy wyczekują narodzin dziecka. Zarówno na sali porodowej, jak i poza nią, będą obowiązywały dodatkowe procedury bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19.

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej wznawia porody rodzinne

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej poinformował, że od piątku, 1 maja, wznawia porody rodzinne. Te były dotąd niemożliwe z uwagi na zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, które obowiązywały w związku z pandemią COVID-19.

  • Osoba towarzysząca może uczestniczyć tylko przy porodzie naturalnym.
  • Osoba towarzysząca przy porodzie uczestniczy w nim od momentu wskazanego przez zespół sali porodowej.
  • Zespół sali porodowej decyduje o obecności osoby towarzyszącej po ocenie stanu położniczego, do tego momentu osoba towarzysząca pozostaje poza szpitalem.
  • Osoba towarzysząca przechodzi procedurę weryfikacji epidemiologicznej na izbie przyjęć.
  • Podczas przebywania na sali porodowej osoba towarzysząca stosuje maskę ochronną na twarz (można mieć własną) oraz fartuch ochronny (otrzyma go w szpitalu od personelu sali porodowej).
  • Po wejściu na salę porodową osoba towarzysząca nie powinna jej opuszczać.
  • Po porodzie i dwugodzinnej obserwacji mamy i dziecka, w momencie przekazania ich na Oddział Położniczy osoba towarzysząca opuszcza szpital.

Musisz to znać

Dwa dni wcześniej na konferencji prasowej w temacie porodów rodzinnych wypowiedział się minister zdrowia. - Odgórnego zakazu nie było. To zależy od możliwości danej jednostki, czy jest możliwość izolacji jednej rodziny od drugiej. Jeśli jest możliwość tego dystansowania, to myślę, że dyrektorzy placówek mogą myśleć o tym, by z powrotem wprowadzić porody rodzinne - wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Polska się śmieje

Jak podkreśla Fundacja Rodzić po Ludzki, poród z bliską osobą daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie wpływa na jej stan emocjonalny, a także fizyczny i poprawia wyniki porodowe. - Należy mieć też na uwadze, że doświadczenia porodowe mają realny i udowodniony naukowo wpływ na macierzyństwo, a pozytywne doświadczenie porodowe stanowi prewencję depresji i innych zaburzeń psychicznych - czytamy na stronie Fundacji.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera